یادداشت 2

انقلاب اسلامی ایران؛ پدیده ی شگفت انگیز قرن بیست و یکم

سي هشتمين سالگرد انقلاب شكوهمند اسلامي يادآور روزهایی ماندگار و فراموش ناشدنی در تاریخ ملت بزرگ ايران است، روزهای پیروزی انقلاب اسلامی؛ انقلابی که رساترین فریاد تاریخ، یعنی امام خميني(ره)، آن را رهبری کرد و به نتيجه رساند و برای پايداري و حفاظت آن، با تمام وجود تلاش و كوشش نمود. انقلابی که مبتنی بر بینش عمیق توحیدی و الهام گرفته از انقلاب عاشورای حسینی بود که در آن عده ای اندك، با اعتقادی وسیع و راسخ، نیروهای کفر و باطل را در هم شکستند و چشم قدرتمندان را خیره ساختند. با پای گذاردن در دایره معنویت و ایثار و شهادت بود که بهترين هاي اين خاك، از این سرزمین پاک، به سوی افلاک، پر گشودند و تا نهایت تاریخ جاودانه شدند.

این پديده شگفت انگیز چون حركتي عظیم، تمام قدرتها را متزلزل نمود و تمامی تحلیل ها و برنامه ریزی های سیاست مداران غرب ، شرق و سازمان های جاسوسی و اطلاعاتی دنیای استکبار را دگرگون ساخت و راه تازه ای پیش روی حقیقت طلبان گشود. آنان که در گرداب ضلالت و گمراهي قدرت پوشالي خودغوطه ور بودند، با حساب و کتاب های دنیایی و اندیشه های ناقص سیاسی خود نتوانستند از این پديده بزرگ و معجزه آسا درک درستی پيدا كنند و به صراحت از درماندگی خود پرده برداشتند.

اين انقلاب از ناهمواري هاي عظیمی در مسیر حرکت خود عبور نموده و با صلابت و اقتدار تمام، بر مواضع اصلی و اصولي خود، تأکید ورزیده است. بی شك در ادامه اين مسير پر تلاطم نیز با پيروي از اهداف و آرمانهاي امام (ره) شهداي گرانقدر و هدايت رهبر حكيم و فرزانه انقلاب، موانع را رفع و نور امید را در دل همه آزادي خواهان جهان بيش از پيش روشن تر خواهد کرد. هدایتهاى فکرى رهبر معظم انقلاب اسلامي در طول بیست شش سال، راهى الهى - تربیتى گشوده، ضعف ها، نقص ها و نارسایی هاى فرهنگى را شناسایى نموده و مدبرانه راه صحیح و عمل درست را تعیین کرده و چون دیده بانى بصیر، قلمرو فرهنگى جامعه را سراسر پاس داشته و قبل از آنکه دشمن سنگرى را نشانه رود هشدار داده، و آن را تعقیب نموده است.

آنچه در مجموعه راهبریهاى آن حكيم فرزانه قابل تأمل مى‏باشد اين است كه گاه بر منبر خطابه، گاه بر سریر قلم، گاه در مقام تشویق و گاه از سر نصیحت و تنبیه، نبض حساس فرهنگ جامعه اسلامى را در دست داشته و در فراز و فرود جریانات مختلف حكيمانه و عالمانه عمل نموده اند.

اکنون که در برهه اي حساس از تاریخ تحولات جهان و خاورميانه و هم چنین، در موقعیت خاص و سرنوشت سازی از نظام جمهوري اسلامی قرار گرفته ایم، مسئولیت ما ایجاب می کند تا واقعیت ها، ریشه ها و آثار گوناگون انقلاب شكوهمند اسلامي را در ابعاد مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بشناسیم تا بتوانیم با دقت نظر و برنامه ریزی دقيق و حساب شده ارکان اين انقلاب را بيش از پيش تثبیت نماييم.

دهه فجرانقلاب شكوهمند اسلامي، فرصتي تازه براي بازنگری در ارزش ها و آرمان هاست؛ و این که چه بودیم، چه می کردیم ، چه می خواستیم و اکنون کجاییم و چه می کنیم. کمترین ثمره این انقلاب، اين پديده بزرگ و مردمي قرن بيست و يكم، گشودن فصلی نو در تاریخ معاصر ايران است و این اتفاق كوچكي نیست. که آرمانهاي بلند و اهداف متعالي انقلاب اسلامي، امروزه در دل میلیون ها انسان ناامید و سرخورده در دنيا، بارقه امید آفریده و آنان را به نجات خویش در پناه انقلاب اسلامي، امیدوار و دلخوش نموده است.

اينك كه در آستانه ورود به سي هشتمين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي قرار گرفته ايم، بزرگداشت اين ايام خجسته و ميمون، بزرگداشت آرمان های بزرگ انقلاب اسلامی است، که پايه و اساس نظام اسلامي را تشکیل می دهد. به بياني دیگر حضور هوشمندانه در صحنه هایی این چنین، از مصادیق حفاظت و پاسداری از آرمانهاي انقلاب است. از این جهت، امید است همه مردم علي الخصوص فرهيختگان دانشگاهي با شرکت گسترده خود در راهپیمایی 22 بهمن و انتخابات سرنوشت ساز پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري و دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي بار دیگر به دشمنان بفهمانند که بر عهد و پیمانی که با امام (ره) و مقام معظم رهبري بسته اند، استوار بوده و از هیچ توطئه نظامی، اقتصادی و فرهنگی... نسبت به انقلاب دلسرد نخواهند شد.