برگزاری اردوی علمی آموزشی دبیران مقطع متوسطه با کمک جهاد دانشگاهی همدان

1

رئیس اداره آموزش و پژوهش اداره کل حفاظت از محیط زیست استان همدان از برگزاری اردوی علمی_آموزشی دبیران مقطع متوسطه با کمک جهاد دانشگاهی و آموزش‌وپرورش استان خبر داد .

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد همدان، عباس ایزدی پنج‌شنبه ۲۵ بهمن در بازدید علمی_آموزشی دبیران از تالاب‌های استان که با کمک جهاد دانشگاهی و آموزش و پرورش استان همدان انجام شد با اشاره به اهمیت و نقش بسیار مهم معلمان در فرهنگ‌سازی و تربیت نسل آینده، گفت: به منظور آشنایی دبیران درس انسان و محیط‌زیست پایه یازدهم دوره متوسطه با اهمیت تالاب‌ها، ارزش‌های آن‌ها، فواید، کارکردها و راه‌های حفظ اکوسیستم آن‌ها این بازدید صورت گرفته است .

وی با بیان اینکه تالاب‌ها به عنوان بارزترین زیبایی خلقت هیچ جایگزینی ندارند، مطرح کرد: متاسفانه در طول تاریخ این نعمت‌های الهی همواره مورد ظلم انسان‌ها واقع شده‌اند؛ در گذشته بین مردم، تالاب‌ها یک اراضی بی‌فایده، مضر، باتلاق و یا مرداب تصور می‌شدند، همین افکار نادرست زمینه‌ای را برای رفتار خصمانه انسان‌ها و صدمه رساندن به آن‌ها را فراهم کرده‌بود .

ایزدی با اشاره به فواید وجود تالاب‌ها، عنوان کرد: ذخیره سیل و سیلاب، بهبود کیفیت آب، زیستگاه پرندگان آبزی و آبزیان، جلوگیری از طوفان، جذب گردشگر و تامیین کننده آب سفره‌های زیرزمینی از جمله تاثیرات مهم این نعمت‌های الهی در زندگی انسان‌ها هستند .

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست طبیعی استان همدان نیز از وجود ۲۷ تالاب در کل استان خبر داد و گفت: تنها ۳ تالاب طبیعی در استان وجود دارد که متاسفانه تمامی آن‌ها با خشکسالی روبه‌رو هستند .

کاظمینی در توضیح تالاب براساس تعریف کنوانسیون بین‌المللی رامسر، عنوان کرد: تالاب‌ها شامل دریاچه، رودخانه، برکه، مرداب، چمنزار مرطوب، شالیزار، تورب زار، واحه، مصب رودخانه، دلتاها، سواحل جزر و مدی، سواحل دریا، مانگرو، صخره‌های مرجانی، مخازن آب، استخرهای پرورش ماهی و حوضچه‌های نمک هستند .

 وی در رابطه با تالاب مصنوعی( انسان ساخت) شیرین سو، افزود: این تالاب در استان همدان یکی از اکوسیستم‌های آبی غنی غرب کشور بوده است؛ همچنین وسعت محدوده تالاب در حدود ۳۰۰ هکتار و وسعت دریاچه آن ۴۳ هزار هکتار است .

وی با بیان اینکه این تالاب همه ساله در فصل مهاجرت پذیرای تعداد زیادی پرندگان آبزی و کنار آبزی است، اظهار کرد: به دلیل تنوع بالای اکولوژیکی منطقه، نیاز اساسی به برنامه‌های حفاظتی و مدیریتی قوی را می‌طلبد؛ از این رو با پیگیری‌های به عمل آمده از سوی شورای عالی حفاظت از محیط زیست، این تالاب از سال ۸۹ به عنوان منطقه شکار ممنوع معرفی گردیده است .

کاظمینی گرگ، سنجاب زمینی، شغال، روباه، مار آبی، لاک‌پشت و قورباغه را از جمله گونه‌های جانوری تالاب شیرین سو دانست و خاطرنشان کرد: بیشترین تنوع گونه‌ای مربوط به تیره Anatidae ، خوتکای معمولی، اردک سر سبز در این تالاب است همچنین گونه‌های پرستوی دریایی بال سفید، چنگر، لک لک، کشیم گردن سیاه و سلیم طوقی بیشترین فراوانی را درماه‌های گرم سال و فصول بهار و تابستان دارند .

وی ادامه داد: طبق قوانین حفاظتی، این کریدورهای ارتباطی دارای ارزش حفاظتی بالایی بوده و نقش مهمی در برقراری ارتباط بین زیستگاه مختلف درمسیر مهاجرت ایجاد می‌کنند .

رئیس اداره حفاظت از محیط زیست طبیعی استان همدان شکار پرندگان، تجاوز به اراضی واقع در حریم تالاب شیرین سو، اجرای بیش از ظرفیت در حوزه آبریز و آلودگی آب ناشی از فاضلاب‌های روستایی را از جمله تهدیدات و تعارضات وارد بر این تالاب دانست و بیان کرد: سیستم آموزش و آگاهی همگانی، نصب تابلوهای هشداردهنده و تبلیغاتی در طرفین تالاب، نصب مارکرهای بتنی، نصب سطل زباله، ساخت آبشخور مناسب و به تعداد کافی در محل چشمه بالادست و اجرای حفاظ و مانع در اطراف دریاچه از جمله راهکارهای مناسب برای حفظ این تالاب مصنوعی است .

مدیر کل اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان ملایر نیز با بیان اینکه تالاب طبیعی آق‌گل به ثبت ملی رسیده است، مطرح کرد: این تالاب از لحاظ وجود موادغذایی مناسب برای پرندگان، یکی از غنی ترین آبگیرهای منطقه غرب ایران محسوب می‌شود؛ نزولات آسمانی، ذوب برف ارتفاعات اطراف، نهرهای فصلی، چشمه‌های حاشیه‌ای و طغیان رودخانه قره‌چای از منابع آبی این تالاب طبیعی هستند .

شعبانلو با اشاره به خشک شدن این تالاب در اواخر فصل بهار به‌دلیل فصلی بودن آن، گفت: این تالاب درطول پاییز و زمستان آبدار بوده و در فصل بهار از میزان آب آن کاسته می‌شود .

شعبانلو تالاب‌ها را به عنوان بانک ژن معرفی کرد و گفت: آواز خوان، آبچیلیک، سرسبز، چنگر، باکلان، کشیم بزرگ، تنجه، حاجی لک‌لک، فلامینگو و خروس کولی ازجمله پرندگان آبزی و کنار آبزی این تالاب‌ها هستند .

وی با اشاره به وجود پرندگان کوهزی مانند عقاب طلایی و کبک معمولی در تالاب آق‌گل، اظهار کرد: گرگ، کفتار، قوچ‌میش، مارها، سوسمارها و مارمولک ها از دیگر حیوانات پستاندار و خزندگان بومی و یا وهاجر پذیر این تالاب هستند .

شعبانلو با اشاره به ظرفیت بالای تالاب‌ها در جذب گردشگر و ورود سرمایه به داخل استان، مطرح کرد: درگذشته شهرهای مذهبی و تاریخی مورد استقبال گردشگران واقع می‌شدند اما در یک دهه گذشته منابع طبیعی و سرمایه‌های محیط ‌زیستی نیز از دیگر دلایل جذب گردشگر و یا توریست به شمار می‌آیند.

حضور رئیس جهاددانشگاهی همدان در گفتگوی ویژه خبری صدا سیما مرکز همدان

رئیس جهاددانشگاهی واحد همدان با حضور در گفتگوی ویژه خبری ساعت 19:30 صدا سیمای مرکز همدان به تشریح دستاوردهای جهاددانشگاهی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد همدان، اکبر اسدی شامگاه روز سه شنبه به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در برنامه گفتگوی ویژه خبری، هدف از تشکیل جهاددانشگاهی به عنوان مولود نظام جمهوری اسلامی، بسط و گسترش آرمان های حضرت امام (ره) و انقلاب اسلامی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور بیان کرد.

وی افزود، جهاد دانشگاهی منشاء فعالیت های بسیار ارزشمندی در حوزه های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی در کشور گردیده که بهترین معیار ارزشمندی این فعالیت ها لطف و عنایت مقام معظم رهبری نسبت به جهادگران دانشگاهی بوده که این موضوع مسئولیت این نهاد انقلابی را دوچندان نموده است.

اسدی در ادامه صحبت های خود به فعالیت های صورت گرفته در حوزه های مختلف جهاد دانشگاهی همدان پرداخت.

رئیس جهاد دانشگاهی  واحد همدان در پایان این گفتگو به فعالیت های کارگروه دانشجویی ستاد دهه فجر استان همدان اشاره نمود و افزود، با حضور مسئولین محترم دفاتر نهاد مقام معظم رهبری و مسئولین فرهنگی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استان، بعد از بحث و تبادل نظر جهت ارتقاء کمی و کیفی برنامه های دهه فجر در دانشگاه های استان، بیش از 300 عنوان برنامه مورد تصویب این کارگروه قرار  گرفت که با توجه به همزمانی دهه فجر با شروع ترم جدید تحصیلی مقرر شد برنامه ها با تقدم و تاخر زمانی اجرا گردد.

اجرای 300 برنامه به مناسبت دهه فجر در دانشگاه‌های استان همدان

4

دبیر کارگروه دانشجویی چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در استان همدان از اجرای بیش از 300 عنوان برنامه در دهه فجر در دانشگاه‌‌‌ها خبر داد.

به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد همدان، فاطمه عزیزی هرمز بیان کرد: امسال نیز همانند سالیان گذشته افتخار مسئولیت کمیته دانشجویی ستاد دهه فجر استان با اعتماد شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به جهاددانشگاهی، به این نهاد انقلابی سپرده شد.

وی ادامه داد: در همین راستا دو جلسه با حضور معاونان فرهنگی دانشگا‌ه‌های استان و مسئولان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برای هماهنگی برگزاری هرچه بهتر مراسم دهه فجر در مراکز آموزش عالی تشکیل شد.

عزیزی با اشاره به اینکه در ایام دهه فجر برخی از دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان به حالت نیمه تعطیل بوده و حضور دانشجویان کمرنگ است، اظهار کرد: برنامه‌های گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با تاخر زمانی در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی همدان با بیان اینکه امسال بر اجرای برنامه‌های گزین، فاخر و تاثیرگذار در دانشگاه‌ها تاکید شده، اضافه کرد: بیش از 300 عنوان برنامه به دبیرخانه کارگروه دانشجویی دهه فجر استان رسیده است.

شما اینجا هستید: صفحه ی اصلی آرشیو صفحات